Исландия шокира Португалия и спечели историческа точка

Исландия направи исторически дебют на Европейско първенство,печелейки точка още в първия си мач и то го направи срещу един от фаворитите на турнира Португалия.

Голът за португалците бе дело на Нани в 32-та минута, а  Бярнсон в 50-та минута вкара изравнителното попадение. През целия мач отборът на Фернандо Сантош контролираше събитията на терена. Първото полувреме започна обаче с опасност пред Руи Патрисио, когато Гилфи Сигурдсон стреля на два пъти, но вратарят отрази и двата изстрела.

Иберийците започнаха да упражняват сериозен натиск и пропуски на Нани и Роналдо попречиха резултатът да бъде изравнен. Първо Нани стреля с глава от непосредствена  близост, но топката бе насочена право в Холдорсон, който спаси изстрела. Малко по - късно Роналдо пък бе изведен сам срещу вратаря, но изненадващо не успя да улучи топката.

Защитата на островитяните показваше колебания и в 32-та минута допусна Нани да се озове непокрит в наказателното поле. Той засече топката от непосредствена близост и не остави шансове на Холдорсон.  Полувремето се доигра в лежерен и за двата отбора стил и нормално повече попадения не паднаха.

В самото начало на втората част, играчът на Базел  Бярнсон отбеляза от въздуха, засичайки центрирана топка, която прелетя над цялата португалска защита. Голът хвърли иберийците в предни позиции, а Роналдо и компания отново започнаха да пропускат макар и малкото положения.

Кристиано Роналдо нямаше ден, а влезлите да помогнат като смени Ренато  Санчес, Рикардо Куарешма и Едер не успяха да допринесат с нов победен гол. Исландците заздравиха разколебаната и неуверена защита от първата част и не допусна повече голове. Вратярят Холдорсон направи някои важни спасявания, които допринесоха за крайния резултат от 1-1.

Роналдо пък записа 127 участия с националния на Португалия, с което изравни рекорд на Луиш Фиго  по брой мачове за националния тим на иберийците.