Хърватска наказа Испания в края след уникална драма.Турция чака чудо.

Истински кошмар изживя Испания в последния си мач от група D. Тимът на Висенте дел Боске се нуждаеше само от точка, за да си запази първото място в групата, но допусна обрат от 0-1 до 2-1 и сега ще трябва да мине през ужасяващия поток от отбори, които до един са претенденти за титлата.

Мачът започна по план за "Ла Роха" с ранен гол във вратата на "шахматистите". Отличен пас на Давид Силва изведе Фабрегас зад отбраната на противника, а футболистът на Челси намери с успоредно на гол линията подаване Алваро Морато, който изведе испанците напред в резултата в 7-та минута.

"Шахматистите" не се притесниха от получения гол и на свой ред можеха да реализират чрез Иван Ракитич. Груба грешка на Де Хеа доведе до отнемането на топката от вратаря на иберийците. Коженото кълбо се озова в краката на Ракитич, който с прехвърлящ удар преодоля съпротивата на излезлия напред страж на Манчестър Юнайтед, но изстрелът рикошира в горната, а след това в страничната греда и не пожела да посети испанската врата.

В самия край на първото полувреме, късметът не покри 'Ла Роха' . Центриране на Перишич намери Никола Калинич в наказателното поле, а нападателят отклони по - изключително красив начин от въздуха с пета и направи Де Хеа безпомощен.

През втората   част двата отбора играха равностойно, като Дел Боске реши, че равенството ще е приемлива опция и извади един от двамата си нападатели в лицето на Нолито, пускайки опорния халф на Виляреал - Бруно Сориано.

Хърватите играха по перфектен начин на контраатака. Когато отнемеха топката от своя опонент, бързите Пяца, Перишич и Ракитич създаваха сериозни неприятности на испанците. При едно добре развило се нападение, Пяца навърза няколко противникови бранителя, навлезе в наказателното поле и се строполи след контакт със Серхио Рамос, но Бьорн Кайперс реши, че няма основание да посочи бялата точка.

Реферът не се поколеба да свири дузпа в полза на Испания за сходно положение малко по - късно, когато Давид Силва бе съборен в наказателното поле. Зад топката застана Рамос, но дузпата бе отразена от Субашич в 72-та минута.

Когато не се виждаше, как ще има победител в срещата, по традиция на това първенство, гол падна късно в редовното време. Калинич напредна при една контра на "шахматистите", пусна пас към подкрепилия го в предни позиции Перишич, който не се поколеба да стреля почти мигновено и изстрелът му намери целта. Топката получи лек рикошет от крака на Серхио Рамос, за да направи за втори път Де Хеа безпомощен.

Загубата за Испания означава, че ще гледаме повторение на последния финал на Евро 2012 с Италия, като този път двата отбора ще се срещнат на 1/8 финал. Второто място означава, че ако искат да защитят титлата си, испанците освен със "Скуадра Адзура" ще трябва да е справят и с някои от следните отбори - домакина Франция, Германия и Англия.

Турция пък прати Чехия в къщи след победа с 2-0. Южните ни съседи имат минимални шансове за класиране като един от най- добрите трети отбора,  в зависимост от развитието на резултатите в днешните срещи.  Головете за тима на Фатих Терим отбелязаха Йълмъз(10) и Туфан(65)

Победата на Турция зарадва трета страна. Исторически 1/8 финал ще играят Северна Ирландия, които вече имат по - добри показатели, както от Албания, така и от Турция.