Полша на 1/4 финал след рулетката на дузпите!

След двудневната пауза, която беше отредена за почивка на отборите класирали се за 1/8 финалите, днес надпреварата беше подновена с първия сблъсък между Полша и Швейцария.

Полша се класира на исторически първи 1/4 финал и ще очаква един от отборите на Португалия и Хърватска, които ще играят късно тази вечер. Успехът дойде след изпълнение на дузпи, след като в редовното време и продълженията,  резултатът бе 1-1.

Куба Блашчиковски и шедьовър на Джердан Шакири оформиха равенството.

Първото полувреме премина равностойно, като двата отбора разчитаха предимно на далечни удари, с които Ян Зомер и Лукаш Фабиански нямаха особено големи проблеми.

Все пак "Дружина полска" надхитри в 39-та минута своя съперник след отлично проведена бърза атака, която започна от Фабиански. Вратарят с дълго хвърляне намери Грисицки. Той преодоля голям периметър от терена и нахлу в наказателното поле, където пасът му бе пропуснат находчиво от Милик, за да намери непокрития Куба Блашчиковски, който отбеляза за 1-0.

През второто полувреме "кръстоносците" започнаха устремно, но полската защитата и Фабиански не се пропукаха. Полша прие играта в своята половина и рядко поглеждаше към вратата на своя противник.

Нещата за швейцарците продължаваха да не се получават и на терена трябваше да се засили офанзивната мощ. В игра се появи Емболо, на мястото на Джемайли, като тази промяна засили натискът. В 73-та минута Родригес изпълни прецизно пряк свободен удар, топката влизаше в сглобката на вратата, но Фабиански със страхотна намеса я извади в корнер.

В 78-та минута нов пропилян шанс за тима на Владимир Петкович. След корнер Джору не успя да отправи хубав удар, топката отиде в Сеферович, който я изстреля силно в горната греда.

Няколко минутки по - късно Фабиански капитулира след изключителен гол на Джердан Шакири. Халфът на Стоук Сити вкара със задна ножица от границата на наказателното поле, като топката се чукна в страничния стълб и влетя във вратата.

В последните минути, никой от двата отбора не пожела да поеме риск и се стигна до две продължения от по петнайсет минути. В тях Швейцария можеше да вземе победата, но Дердиок не успя на два пъти да преодолее Фабиански.

Дузпите определиха, че на 1/4 финал ще продължи отбора на Полша, който се класира за първи път в своята история толкова напред в турнира.

Всички изпълнени дузпи от страна на полския тим бяха точни, като вкараха - Левандовски, Милик, Глик, Блашчиковски и Криховяк, докато за "кръстоносците" пропуск на прави Гранит Джака, който се оказа фатален за неговия отбор.