Едер закла "петлите" с първия си гол за Португалия на голям турнир и прати "мореплавателите" на върха в европейския футбол

Едер закла

Португалия е новият Европейски Шампион след победа с 1-0 над Франция в назначените продължения от по петнайсет минути, след като в редовното врем резултатът беше равен.

Отборът на Фернандо Сантош изигра поредният си брилянтен мач в тактическо отношение и успя да разбие на пух и прах предвижданията, че домакинът Франция ще бъде новият носител на трофея за Евро 2016.

Иберийците трябваше да се борят без своята звезда Кристиано Роналдо, който получи контузия още в седмата минута след сблъсък с Димитри Пайе. Роналдо стисна зъби и се появи отново в игра, горящ от желание да помогне на своя отбор. Въпреки това болката се оказа прекалено силна и капитанът на "мореплавателите" трябваше да напусне на носилка със сълзи на очи в 23-та минута.

Първата част не предложи много положения за гол и пред двата отбора, като "петлите" контролираха повече топката, но не стигаха до почти нищо интересно пред Руи Патрисио. Португалия в познатия си по-дефанзивен стил на игра, изчакваше своите възможности контраатака.

През второто полувреме тенденцията от първите 45 минути се затвърди, като отборът на Дешан се мъчеше да създаде чисто голово положение, от което да вземе аванс в резултата, а португалците без своя лидер, се бранеха добре и рядко поглеждаха към вратата на своя съперник.

В 58-та минута Пайе бе изваден, а на негово място се появи Кингсли Коман. Халфът на Байер Мюнхен раздвижи малко играта на "петлите" с остри пробиви. Негово центриране намери по отличен начин Антоан Гризман, но нападателят стреля на милиметри от целта с глава.

Промените и в двата състава продължиха, като за Португалия на терена се появи опитния Жоао Мотиньо в 66-та минута на място на Адриан Силва и Едер в 79-та, който смени най-младият участник на финал на Европейско Първенство Ренато Санчес(18г. и 328 дни), докато Дешан пусна своя любимец Жиняк в 78-та, който замени Оливие Жиру.

В добавеното време на редовните деведесет минути, именно резервата Жиняк можеше да направи Франция европейски шампион, но изстрелът му се отби от страничния стълб и мачът трябваше да влезе в продължения.

През първото продължение не се стигна до нищо интересно, но кулминацията беше оставена за вторите петнайсет минути. В самото начало на второто продължение "мореплавателите" можеха да стигнат до гол, но изстрел от пряк свободен удар на Рафаел Герейро рикошира в напречния стълб в 108-та минута.

Късметът обаче обърна гръб на "петлите" и минутка по-късно двете резерви Моутиньо и Едер комбинираха и последният завърши подаването на своя колега с далечен и прецизен изстрел за 1-0. Голът беше първи за Едер в официален мач, но именно той донесе първата титла на Португалия на Европейско Първенство.

Въпреки че спечелиха само 1 път от всичките си 7 срещи в редовното време, "мореплавателите" бяха коронясани като новия Европейски Шампион, а за Франция оставаха утехата на сребърните медали.

Антоан Гризман се превърна в голмайстор на турнира с отбелязаните 6 попадения, а Руи Патрисио във футболиста с най - много минути от всички на ЕВРО 2016 - 720.