Обзор на изминала седмица

Ето какво се случи в едно изречение през изминалата седмица - битки за купите на Италия, Испания и Франция,  стартирането на Лига 1 след дългата зимна пауза, "Играта на тронове" във Висшата Лига до откриването на турнира - Купата на Африканските нации.

В четвъртък Реал Мадрид подобри рекорда на Барселона, състоящ се от поредни срещи без поражение. "Кралският клуб" достигна до инфарктно 3-3 в реванша за Купата на Краля със Севиля и успя да увеличи броя на мачове без загуба във всички турнири на 40.

Съдбата обаче, когато дава с едната ръка, с другата взима. След като не успяха да попречат на "лос бланкос" по пътя им към историята за купата, Севиля прекъсна тази поредица няколко дена по -късно. "Андалусииците" се наложиха с 2-1 в Ла Лига, след нова драма. Реал водеше в резултата до 85-та минута, когато Серхио Рамос си заби автогол, а в продължението на срещата, Йоветич донесе победата на севилци, които вече са само на 1т. зад колоса от Мадрид, но и с мач повече.

Френската Лига 1 вече има своя нов водач. Монако се изкачи на върха в класирането след разгром над Марсилия като гост с 4-1. "Монегаските" събраха 45т.,колкото има и Ница, но головата им разлика е значително по -добра. Ница сдаде първото място след провал у дома срещу борещия се оцеляване Мец, завършвайки 0-0. ПСЖ пък се наложи над Рен като гост, а новото попълнение - Дракслер отбеляза за минималния успех на столичани.

В Англия Челси води убедително на върха, като "сините" разбиха миналогодишния шампион Лестър с 3-0 на "Кинг Пауър Стедиъм", като дръпнаха на 7т. пред втория Тотнъм. "Шпорите" и Арсенал също се поздравиха с убедителни победи, като тима на Почетино срази У.Б.А. с   4-0, докато Арсенал разгроми със същия резултат Суонзи.

В дербито на кръга Манчестър Юнайтед и Ливърпул постигнаха равенство 1-1 след голове на Милнър(27') от дузпа и Златан Ибрахимович(84') минути преди края на срещата. Ремито по-скоро отдалечи двата отбора от техните цели, но голямото разочарование остана за друг конкурент в битката за титлата и топ 4, а именно Манчестър Сити.

"Гражданите" бяха разбити с 4-0 от Евертън на "Гудисън Парк", което отдалечи Гурдиола от първото място на цели 10т. , загубата дори прати Сити на 5-та позиция, на 2т. зад четвъртия Арсенал и на 2т. пред градския си съперник Юнайтед, който вече им диша във врата.

В Италия храбрият тим на Фиорентина изненада Ювентус и надделя над "бианконерите" с 2-1. Това се оказа четвърта загуба за "Старата госпожа" от началото на сезона в Серия "А", но все пак Юве остава на върха, след като води с 1т. пред Рома, но има и мач по-малко от "вълците".

Започна турнирът за Купата на Африканските Нации. Кот д'Ивоар ще има нелеката задача да защити титлата си от последната надпревара. Домакинът Габон започна с изненадващо равенство 1-1 срещу Гвинея Бисау, като голът за габонците очаквано бе дело на Пиер Емерик Аубамеянг. Един от фаворитите в лицето на Алжир също се препъна на старта. Два гол на Риад Марез стигнаха само за точка срещу Зимабабве.