Обзор на изминала седмица

Обзор на изминалата седмица в едно изречение - Челси все по-близо до титлата в Англия, Камерун стана шампион в турнира за Купата на Африканските Нации, докато Ювентус взе дербито с Интер.

Започваме обзора с Висшата Лига на Англия, където Челси превръща най-непредвидимото първенство в най-скучното. "Сините" спечелиха домакинството си на Арсенал с 3-1 и уверено крачат към титлата. Отборът на Антонио Конте не среща никакви затруднения в шампионата и преднината пред втория Тотнъм от 9т. доказва това.

Манчестър Юнайтед се наложи над Лестър с 3-0 като гост и окончателно забърка настоящия шампион в борбата за оцеляване. "Лисиците" имат 21т. в актива си, колкото имат Суонзи и Мидълзбро, докато отборите под чертата са изключително близо - Хъл Сити(20т.), Кристъл Палас(19т.) и Съндърланд(19т.). Златан Ибрахимович пък влезе в историята, ставайки най-възрастният футболист, който успява да достигне 15 попадения в Лигата за 1 сезон. 35-годишният нападател се е разписал  общо 20 пъти във всички турнири.

Ливърпул продължава да търси своята форма от миналата година. Воденият от Юрген Клоп отбор няма записан успех в първенството от началото на календарната 2017-та, като представянето му е меко казано трагично, печелейки един път от 10 срещи и то срещу четвърто дивизионния Плимут Аргайл. "Червените" загубиха от борещия с за оцеляване Хъл Сити  с 2-0 и вече изпаднаха от топ 4, заемайки 5-та позиция в таблицата.

Манчестър Сити се измъчи срещу Суонзи и спечели с 2-1. "Гражданите" намериха своя нов идол в лицето на Габриел Жезус. Младият бразилец се разписа на два пъти, носейки победата на своя тим. Талантът за втори пореден мач остава звездата Серхио Агуеро на скамейката, както се случи и в  предходния двубой срещу Уест Хям, където Жезус освен с попадение, се отчете и с асистенция.

В Германия Байерн Мюнхен увеличи аванса си на 4т. пред РБ Лайпциг, след равенството на "Алианц Арена" с Шалке 04. Борусия Дортмунд постигна минимален успех с 1-0 над "биковете" с гол на Аубамеянг, като в заключителните минути гол на РБ Лйпциг бе отменен. "Жълто-черните" успяват да се задържат на 4-та позиция заради по-добрата си голова разлика от Хофенхайм, но и двата отбора са с по 34т. Херта(33т.) и Кьолн(32т.)  също постигнаха победи и са съответно  6-ти и 7-ми, а изненадващо доброто представяне на Айнтрахт Франкфурт също продължава, след нов успех над Дармщад 98, тимът на Нико Ковач остава на трета позиция в класирането.

Ювентус спечели дербито с Интер с феноменален гол на Гуардадо в края на първата част. "Бианконерите" се откъснаха на 6т. пред втория Наполи, но имат и мач по-малко, който ще бъде срещу слабака Кротоне, като по-всичко изглежда, че и тази година шампионът в Италия е ясен далеч преди края на сезона. В кръга в Серия "А" се получиха два разгромни резултата, като Болоня загуби у дома с 1-7 от Наполи - с по един хеттрик се отчетоха Хамшик и Мертенс. Осем гола паднаха и в двубоя на Пескара срещу Лацио, "орлите" се наложиха с 2-6, като четири от попаденията бяха дело на Пароло.

Камерун стана шампиона на турнира за Купата на Африканските Нации, побеждавайки на финала Египет с 2-1. Победният гол бе на Абубакар в заключителните минути, който донесе 5-ти трофей за Камерун от този форум, като последният спечелен от тях бе през 2002г. В малкия финал за трето и четвърто място Буркина Фасо надделя над Гана с 1-0.